Agrenco AG220/180 er en professionel farsformer til kantiner, catering, slagterier og andre fødevareproduktioner, hvor ensartede produkter skal formes i et højt tempo. Modellen er AG220-varianten med fordoblet kapacitet og arbejder med variabel hastighed, fodpedal og forlænget indføringsbane.
Kapacitet til produktionen
Med det rigtige formværktøj kan maskinen fremstille op til 4.400 bøffer eller 8.800 boller i timen. Runde produkter kan formes op til 120 mm i diameter, og værktøjet kan også udføres til ovale former, järpar, kroketter, cannelloni og andre specialformer. Produktets tykkelse og vægt justeres på værktøjet.
Praktisk betjening og rengøring
Hastigheden indstilles på fronten, og maskinen kan skifte mellem direkte drift og fodpedal. Beholder, fremføringsblade, formværktøj, indføringsbane og bånd kan afmonteres og rengøres med varmt vand og opvaskemiddel. Selve maskinen tørres af med en klud og neutralt rengøringsmiddel; den må ikke spules. Agrenco beskriver rengøring efter hver produktion.
Specifikationer
- Kapacitet: op til 4.400 bøffer/time eller 8.800 boller/time
- Beholderkapacitet: 15 kg
- Maks. produktdiameter: 120 mm
- Maks. standardhøjde på produkt: 24 mm
- Mål: 700 × 600 × 640 mm (L × B × H)
- Vægt: 95 kg
- Spænding: 220/240 V
Passer til
AG220/180 er relevant, når jeres køkken eller produktion vil reducere manuel formning og holde et ensartet tempo gennem dagen. Elding Nordic kan hjælpe med at vurdere formværktøj, kapacitetsbehov og placering.


