Suma Select Pur-Eco A7 er et koncentreret afspændingsmiddel til opvaskemaskine, udviklet til professionelle køkkener og storkøkkener med høje krav til resultat og driftssikkerhed. Produktet er en del af Pur-Eco serien og er designet til at sikre en ensartet og effektiv tørring af service, glas og bestik.
Effektiv afspænding i professionel opvask
Dette professionelle afspændingsmiddel reducerer overfladespændingen i skyllevandet, så vandet løber hurtigt af service og glas. Resultatet er en hurtigere tørring og færre synlige kalk- og vandpletter – selv ved hyppig brug i travle miljøer.
Det gør Suma A7 velegnet til brug i professionelle opvaskemaskiner i restauranter, kantiner og institutioner, hvor stabil kvalitet er afgørende.
Neutral formulering og stabil drift
Den neutrale formulering gør produktet kompatibelt med en bred vifte af maskiner og opvaskesystemer. Samtidig understøtter den en stabil dosering og ensartet performance, uanset belastning og driftstid.
- Koncentreret afspændingsmiddel
- Reducerer kalk- og vandpletter
- Giver hurtig tørring
- Velegnet til glas, service og bestik
- Leveres i 2 x 5 liter
Anvendelse og kompatibilitet
Suma Select Pur-Eco A7 anvendes via automatisk doseringssystem i opvaskemaskinen. Doseringen tilpasses efter vandhårdhed og maskintype for at opnå optimal effekt.
Produktet er særligt relevant i kombination med korrekt opvaskemiddel og vedligeholdelse af maskinen. Har du brug for sparring om valg af kemi til dit køkken, kan du altid kontakte os for rådgivning.
Godt at vide
Ved korrekt dosering bidrager afspændingsmiddel til både bedre visuel finish og mere effektiv drift. Det reducerer behovet for efterpolering og sikrer en mere ensartet kvalitet i den daglige opvask.
Se også flere løsninger inden for professionelt udstyr til storkøkken eller få indsigt i produktet direkte hos producenten:
Solenis produktinformation.
Se produktet hos Solenis


